Energetska elektronika (ETF EEO EE 3560)

Opšte informacije

Naziv kursa

Energetska elektronika

Oznaka (šifra) predmeta

ETF EEO EE 3560

Studij

ETF-B

Odsjek

Elektroenergetika

Godina

3

Semestar

5

Tip

Obavezni

ECTS

5

Ukupno sati nastave

60

Sati predavanja

40

Sati vježbi

20

Sati tutorijala

0

Cilj kursa - Znanje i vještine koje treba postići student

  Cilj kursa je dati osnovna znanja iz energetske elektronike u kontekstu postojećih novih aplikacija. Fokus se stavlja na projektno orjentiranu analizu pretvarača energetske elektronike, tako da student bude od samog početka spreman uključiti se u industriju. Kurs također daje solidne teorijske podloge kako bi se student pripremio za naprednije kurseve iz ove oblasti. Simulacije bazirane na Pspice koriste se u cilju potpunijeg razumijevanja osnovnih koncepata, ali i kao alat za projektiranje.

Program

  1.Osnovni principi switch-mode konverzije energije: Uvod u prekidačke pretvarače, koncept stacionarnog stanja, volt-sekundna i amper-sekundni balans, idealni prekidači.

2.Analiza osnovnih dc-dc pretvarača (neizoliranih) primjenom building-block pristupa: Analiza i dizajn buck, booost, buck-boost i SEPIC pretvarača.

3.Modeliranje i upravljanje dc-dc pretvaračima: Pregled teorije linearnog upravljanja, small-signal model pretvarača, tehnike dizajniranja upravljanja – voltage mode i current mode upravljanje, kratko razmatranje digitalnog upravljanja.

4.Upravljanje snagom: Prekidački regulatori za moderne procesore, voltage regulator moduls (VRM), multifazni pretvarači.

5.Magnetika: Osnovni magnetni krugovi, primjena izoliranih pretvarača, dizajni prigušnica i transformatora, integrirana magnetika.

6.Switch mode izvori snaga s izolacijom: Dizajn i analiza pretvarača tipa: forward, fly-back, push-pull i full-bridge, uvod u soft switching, praktična pitanja kao što su thermal management, EMI, IC's.

7.Poluvodički uređaji: Karakteristika i kriteriji izbora dioda, MOSFET i IGBT gate drive krugovi.

8.Moderni ispravljači: Pitanja kvalitete električne energije, krugovi za popravak faktora snage (PFC).

9.Invertori: Vrste, PWM tehnike i metode upravljanja za invertore dc-ac.

10.Moderne aplikacije pretvarača energetske elektronike: distribuirana proizvodnja električne energije, FACTS, kvaliteta električne energije.

Literatura

Obavezna1.Bilješke i slajdovi s predavanja (moći će se preuzeti na WEB site-u Fakulteta).

2.M. Mahan, T. Undeland, W.

Preporučena1.J. Kassakian, M. Schlecht, G. Verghese: Osnove energetske elektronike I dio (prijevod), Graphis, 2000.

2.M. Rarshid: "Power Electronics: Circuits, Devices and Applications", Prenice Hall, 1995.

3.M. DE. El-Hawary: Principles of Electric Machines with Power Electronic Applications, Wiley-Interscience, 2002

Didaktičke metode

  Predavanja koja se drže direktno u auli (40 sati) integrirana su s izradom numeričkih zadataka (20 sati) od strane samog nastavnika. Svaka od tema koja se obrađuje na predavanjima popraćena je demonstracijama, praktičnim primjerima i numeričkim zadacima. Tokom izrade zadataka koristi se programski paket za simulaciju PSprice.

Način provjere znanja

  Predviđen je samo usmeni ispit koje se sastoji iz prethodne diskusije seminarskog rada pripremljenog od strane studenta: predmet rada je jedna od tema koju obrađuje kurs. Nakon toga student odgovara na druga dva pitanja koja se tiču preostalih tema što ih obrađuje ovaj kurs.

Napomene

  ...