Tehnika visokog napona (ETF EEI TVN 3530)

Opšte informacije

Naziv kursa

Tehnika visokog napona

Oznaka (šifra) predmeta

ETF EEI TVN 3530

Studij

ETF-B

Odsjek

Elektroenergetika

Godina

3

Semestar

5

Tip

Izborni

ECTS

2.5

Ukupno sati nastave

30

Sati predavanja

24

Sati vježbi

6

Sati tutorijala

0

Cilj kursa - Znanje i vještine koje treba postići student

  Cilj kursa je uvesti fundamentalne koncepte visokonaponskog inženjerstva; dati osnovna znanja koja se odnose na specifične fizipčke fenomene što se javljaju na visokim naponima, s posebnim naglaskom na njihov inženjerski aspekt. Koordinacija izolacije i različite vrste električkih naprezanja (radni napon, atmosferski i sklopni prenaponi), te ponašanje različitih izolacijskih sistema kod djelovanja tih naprezanja, predstavljaju centralni dio ovog kursa.

Osim toga, u okviru kursa bit će ilustrirani aparati i metodologije ispitivanja što se koriste u laboratoriji za reproduciranje naprezanja koja se javljaju u eksploataciji i visokonaponskih aparata.

Program

  1.Prenaponi i koordinacija izolacije: Klasifikacija prenapona - prenaponi atmosferskog porijekla, sklopni prenaponi, privremeni i vrlo brzi prenaponi. Definiranje koncepta koordinacije izolacije. Konvencionalna i statistička koordinacija izolacije. Dielektrične karakteristike izolacijskih sistema. Rizik preskoka.

2.Atmosferski prenaponi: Povratni preskok, direktni udar groma u fazne vodiče, inducirani prenaponi. Modeliranja u svrhu odredjivanja preskočnih karaktersitika visokonaponskih vodova. Zaštita visokonaponskih postrojenja od direktnih udara groma.

3.Sklopni prenaponi: Prenaponi pri uključenju i automatskom ponovnom uključenju visokonaponskih vodova. Prenaponi uslijed različitih vrsta kratkih spojeva. Prenaponi pri prekidanju malih induktvnih i malih kapacitivnih struja. Načini kontrole sklopnih prenapona.

4.Privremeni prenaponi: Nagli ispad opterećenja. Rezonantne i ferorezonantne pojave. Privremeni prenaponi pri kratkim spojevima i podužnim nesimetrijama.

5.Vrlo brzi prenaponi: Prenaponi pri sklapanju rastavljača u vanjskim i plinom izoliranim postrojenjima.

6.Metaloksidni odvodnici prenapona: Konstruktivne karaktersitike. Klasifikacija. Izbor odvodnika prenapona. Ispitivanje odvodnika prenapona. Mogućnost kontrole stanja odvodnika prenapona u pogonu.

7.Generiranje i mjerenje ispitnih napona: Generiranje visokih istosmjernih izmjeničnih visokih napona i impulsnih napona. Iskrište kao mjerni uređaj. Djelitelj napona. Drugi mjerni uređaj. Mjerenje struje primjenom shunta i zavojnice Rogowskog.

8.Nove mjerne i dijagnostičke tehnike: Digitalni impulsni rekorederi.. Mjerenje električnog polja. Mjerenje veoma brzih tranzijenata u GIS-u. Mjerenje prostornih naboja. Elektro-optičke mjerne tehnike.

Literatura

Obavezna1.Bilješke i slajdovi s predavanja (moći će se preuzeti na WEB site-u Fakulteta).

2.S.Čaršimamović "Atmosferska pražnjenja", Institut za zaštitu od požara i eksplozije, Sarajevo 1999.

3.A. Greenwood: "Electrical Transients in Power Systems", John Wiley and sons

Preporučena1.E. Kuffel, W.S. Zaengel, J. Kuffel: "High Voltage Engineering Fundamentals", Newnes, 2000.

2.M. Khalif: "High-Voltage Enegineering-Theory and Practice", Marcel Dekker Inc, 1990.

3.N. Watson, J. Arrilaga: Power Systems Electromagnetic Transient Simulation IEE, 2003.

4.H.M.Ryan "High-Voltage Enegineering and Testing", IEEE

Didaktičke metode

  Osim direktnih predavanja u auli, popraćenih izradom numeričkih zadataka od strane nastavnika (ukupno 24 sati), u okviru kursa predviđeno je provođenje dvije laboratorijske vježbe (6 sati) koje se odnose na ispitivanja visokonaponske opreme.

Način provjere znanja

  Ispit se u pravilu sastoji samo iz pismene provjere, usmeni ispit je fakultativan i odnosi se samo na studente koji nisu zadovoljili na pismenoj provjeri, odnosno na studente koji nisu zadovojili svojim rezultatom postignutim prilikom provođenja pismene provjere. Za zaključivanje konačne prolazne ocjene nužno je da student: položi pismeni ispit i kolokvira laboratorijske vježbe.

Napomene

  ...