Elektromotorni pogoni (ETF EEO EMP 3670)

Opšte informacije

Naziv kursa

Elektromotorni pogoni

Oznaka (šifra) predmeta

ETF EEO EMP 3670

Studij

ETF-B

Odsjek

Elektroenergetika

Godina

3

Semestar

6

Tip

Obavezni

ECTS

6

Ukupno sati nastave

70

Sati predavanja

39

Sati vježbi

16

Sati tutorijala

15

Cilj kursa - Znanje i vještine koje treba postići student

  Cilj kursa je predstaviti mogućnosti primjene i funkcioniranja električnih mašina izmjenične i istosmjerne struje u različitim vrstama elektromotornih pogona u industriji i električnim vozilima.

Program

  1.Opće definicije elektromotornog pogona. Motorski i kočni režmi rada. Momenti motora i momenti radnih mehanizama. Mehaničke karakteristike motora i radnih mehanizama. Dinamička, kvazistacionarna i statička stanja. Stabilnost rada. Vrste tipičnih opterećenja. Izbor motora za elektromotorni pogon.

2.Elektomotorni pogon s istosmjernim mašinama. Statička (motorska i kočna) stanja s istosmjernim motorima s nezavisnom (paralelnom), serijskom i složenom pobudom. Podešenje brzine vrtnje: klasični načini, s elektronskim pretvaračima (DC-DC i AC-DC pretvarači) . Regulacija brzine vrtnje u zatvorenoj povratnoj sprezi.

3.Elektromotorni pogoni s izmjeničnim mašinama. Statička stanja s asinhronim motorima. Motorska i kočna stanja. Podešenje brzine vrtnje: klasični načini i s elektronskim pretvaračima. Vrste i svojstva pretvarača napona i frekvencije. Regulacija brzine vrtnje i momenta u zatvorenim povratnim spregama. Vektorski princip upravljanja brzinom i momentom izmjeničnih strojeva.

Literatura

Obavezna1.Bilješke i slajdovi s predavanja (moći će se preuzeti na WEB site-u Fakulteta).

2.Š. Mašić: «Električni stojevi», Unverzitet u Sarajevu – Elektrotehnički fakultet u Sarajevu, Sarajevo 2005.

3.B. Jurković: «Elektromotorni pogoni» Školska knjiga Zagreb, 1986.

Preporučena1.W. Leonhard: "Control of Electrical Drives", Springer 1996.

2.P. Vas: "Vector Control of AC Machines, Oxford Science Publications, 1990.

3.B. K. Bose: "Power electronics and Variable Frequency Drives", IEEE Press, 1996.

Didaktičke metode

  Kurs se provodi kroz direktna predavanja u auli, podržana primjerima i rješavanjem zadataka od strane nastavnika, integrirana s dva druga oblika nastave:

Tutorial u okviru kojeg studenti u računarskoj laboratoriji, pod vođenjem i uz pratnju tutora, rješavaju zadatke vezane za dimenzioniranje i izbor elektromotornih pogona koristeći komercijalno raspoložive softverske pakete;

Praktične laboratorijske vježbe koje se sastoje iz mjerenja i analize funkcioniranja tipičnih elektromotornih pogona koji se sreću u industriji

Način provjere znanja

  Ispit se u pravilu sastoji samo iz pismene provjere; usmeni ispit je fakultativan i odnosi se samo na studente koji nisu zadovoljili na pismenoj provjeri, kao i na studente koji nisu zadovoljili svojim rezultatom postignutim na pismenoj provjeri.

Za zaključivanje konačne prolazne ocjene nužno je da student položi pismeni ispit i odbrani (kolokvira) izvještaje sa svih vježbi.

Napomene