Proizvodnja električne energije (ETF EEO PEE 3660)

Opšte informacije

Naziv kursa

Proizvodnja električne energije

Oznaka (šifra) predmeta

ETF EEO PEE 3660

Studij

ETF-B

Odsjek

Elektroenergetika

Godina

3

Semestar

6

Tip

Obavezni

ECTS

5

Ukupno sati nastave

60

Sati predavanja

50

Sati vježbi

10

Sati tutorijala

0

Cilj kursa - Znanje i vještine koje treba postići student

  Osnovni cilj kursa je studentima predočiti jedan opći pregled konvencionalnih i nekonvencionalnih izvora električne energije. Posebna pozornost stavit će se na izučavanje izvora električne energije koji imaju smanjen utjecaj na ambijent (sunčeva energija, energija vjetra, vodik – gorive ćelije). Na taj način studenti će steći baznu pripremu koja će im omogućiti da uspoređuju alternativne s konvencionalnim sistemima s aspekta učinkovitosti konverzije primarne energije.

Program

  1.Energetski resursi: Klasifikacija. Konverncionalni resursi: ugljen, nafta, prirodni plin, voda, nuklearno gorivo. Nekonvencionalni resursi: sunce, vjetar, plima i oseka, geotermalni izvori. Prednosti proizvodnje električne energije primjenom nekonvencionalnih resursa.

2.Termoelektrane: Koncept toplinske mašine, dijagrami pritisak-volumen i temperatura-entropija. Rankineov ciklus i procesi koji se u okviru njega odvijaju. Jednostepene i višestepene parne turbine, tandem i cross-compounded turbinski sistemi i njihova primjena. Komponente termoelektrane i njihove funkcije. Tipični izgledi termoelektrane.

3.Hidroelektrane: Značaj proizvodnje električne energije u hidroelektranama. Vrste hidroelektrena. Hidrauličke turbine. Izgledi tipičnih hidroelektrana i objašnjenje funkcije pojedinih komponenata.

4.Nuklearne elektrane: Osnovi nuklearne energije (fisija i fuzija), nuklearna goriva. Zahtjevi sigurnosti. Vrste reaktora. Izgled tipične nuklearne elektrane. Osnovni principi upravljanja reaktorom.

5.Plinske elektrane: Ciklus u plinskoj turbini – Braytonov cikljus. Shematski prikaz elektrane s otvorenim ciklusom. Plinska turbina s kombiniranim ciljusom. Prednosti primjene plinskih trubina u elektroenergetskom sistemu, problemi vezani s radom na visokim temperaturama.

6.Solarna energija: Teorijske osnove. Kolektori. Termički bilans kolektora, efikasnost kolektora. Vrste kolektora. Dimenzioniranje postrojenja za proizvodnju električne energije na solarnom principu. Primjeri primjene.

7.Energija vjetra: Karakteristike vjetra. Aeromotori. Snaga proizvedena aeromotorima. Centrale na vjetar.

8.Elektrohemijska konverzija: Gorivne ćelije. Princip rada i temodinamička analiza. Primjeri primjene.

Literatura

Obavezna1.Bilješke i slajdovi s predavanja (moći će se preuzeti na WEB site-u Fakulteta).

2.M.Raščić: Proizvodnja električne energije, ETF Sarajevo 2006

Preporučena1.H. Požar: Osnove energetike, 1,2 i 3 dio, Školska knjiga, Zagreb, 1992.

2.E.S. Cassedy, P.Z. Grossman: Introduction to Energy, Cambridge University Press, 1998.

Didaktičke metode

  Tokom direktnih predavanja u auli bit će od strane nastavnika riješeni neki numerički zadaci kroz koje će se studenti konkretnije suočiti s problemima prethodno opisanim u teorijskoj formi (ukupno 50 sati). Svaka od tema koje se obrađuju tokom predavanja popraćena je demonstracijama praktičnih primjera. Kurs osim toga predviđa studijske posjete električnim centralama lociranim u bliskom okruženju (10 sati).

Način provjere znanja

  Ispit se sastoji iz usmene provjere prilikom koje studenti odgovaraju na pitanja koja su isključivo teorijske naravi, kao i na pitanja koja imaju aplikativni karakter.

Za zaključivanje pozitivne konačne ocjene nužno je da student položi usmeni ispit i kolokvira sve izvještaje sa studijskih posjeta.

Napomene