Osnove elektroenergetskih sistema (ETF EEO OEES 2370)

Opšte informacije

Naziv kursa

Osnove elektroenergetskih sistema

Oznaka (šifra) predmeta

ETF EEO OEES 2370

Studij

ETF-B

Odsjek

Elektroenergetika

Godina

2

Semestar

3

Tip

Obavezni

ECTS

6

Ukupno sati nastave

70

Sati predavanja

42

Sati vježbi

14

Sati tutorijala

14

Cilj kursa - Znanje i vještine koje treba postići student

  Cilj kursa je studentima dati bazna znanja o svim aspektima elektroenergetskog sistema i njegovih komponenata: dizajn, eksploatacija i upravljanja. Sistem i njegove komponente opisane su fizikalno i uz pomoć njihovih matematičkih modela.

Program

  1.Energija. Konverzija energije. Konvencionalni i nekonvencionalni izvori. Distribuirana proizvodnja električne energije. 
2.Proizvodnja, prijenos i distribucija elektricne energije. 
3.Generatori, transformatori, vodovi, kabeli, motori i ostali potrošači. Osnove električnih mašina i pogona. Niskonaponski razvodi. 
4.Sigurnost u elektroenergetici. Uzemljenja uredjaja i sistema. Prenaponske pojave. Zaštita od prenapona. Odvodnici prenapona. 
5.Električna i magnetska polja visokonaponskih vodova. Zaštita od elektromagnetskih zračenja. Elektromagnetska kompatibilnost. 
6.Kvaliteta elektricne energije. Sistemi neprekidnog napajanja. 
7.Elektroenergetski sistem i okolina.

Literatura

Obavezna1.Bilješke i slajdovi s predavanja (moći će se preuzeti na WEB site-u Fakulteta). 
2.S.Sadović: Analiza elektroenergetskih sistema, ETF Sarajevo, 2004
Preporučena1.B.M. Weedy, B.J. Cory: «Electric Power Systems», 1998.

Didaktičke metode

  Kurs se provodi kroz direktna predavanja u auli, podržana primjerima i rješavanjem zadataka od strane nastavnika, tutorijale u okviru kojih studenti, pod vođenjem i uz pratnju tutora, rješavaju konkretne probleme vezane za računarsko modeliranje komponenata elektroenergetskog sistema i dvije studijske posjete elektranama i transformatorskim stanicama lociranim u bliskom okruženju.

Način provjere znanja

  Ispit se u pravilu sastoji samo iz pismene provjere, usmeni ispit je fakultativan i odnosi se samo na studente koji nisu zadovoljili na pismenoj provjeri, odnosno na studente koji nisu zadovojili svojim rezultatom postignutim prilikom provođenja pismene provjere. Za zaključivanje konačne prolazne ocjene nužno je da student: položi pismeni ispit, odbrani projekt i kolokvira laboratorijske vježbe.

Napomene

  ...